icon-bg
icon-bg
icon-bg

Топ 10 кращих програм для моніторингу мереж у 2024

Програми для моніторингу мережі – це незамінні помічники кожного системного адміністратора. Вони дозволяють оперативно реагувати на аномальну діяльність в межах локальної мережі, бути в курсі всіх мережевих процесів і, таким чином, автоматизувати частину рутинної діяльності адміністратора: перш за все тієї, що пов'язана із забезпеченням мережевої безпеки. Давайте подивимося, які програми для моніторингу локальної мережі є найактуальнішими у 2024 році.

Network Olympus

Відкриває цей топ Network Olympus. Програма працює як служба і має веб-інтерфейс, що дає набагато більшу гнучкість і зручність в роботі. Головна особливість - конструктор сценаріїв, що дозволяє відійти від виконання примітивних перевірок, які не дозволяють враховувати ті чи інші обставини роботи пристроїв. З його допомогою можна організовувати схеми моніторингу будь-якої складності, щоб точно виявляти проблеми і неполадки, а також автоматизувати процес їх усунення.

В основі сценарію лежить сенсор, від якого можна вибудовувати логічні ланцюжки, які в залежності від успішності перевірки будуть генерувати різні оповіщення та дії, спрямовані на рішення ваших завдань. Кожен елемент ланцюжка може бути відредагований в будь-який час і відразу застосується для всіх пристроїв, за якими закріплений сценарій. Вся мережева активність буде відслідковуватися за допомогою журналу активності і спеціальних звітів.

 Плюси  Мінуси
Групові сенсори Тільки веб-інтерфейс
Простота налаштування Установка тільки під Windows
Нескладно освоїти Немає багатокористувацького доступу
Конструктор сценаріїв моніторингу  

 

Observium

Додаток Observium, робота якого заснована на використанні протоколу SNMP, дозволяє не тільки дослідити стан мережі будь-якого масштабу в режимі реального часу, а й аналізувати рівень її продуктивності. Це рішення інтегрується з обладнанням від Cisco, Windows, Linux, HP, Juniper, Dell, FreeBSD, Brocade, Netscaler, NetApp і інших вендорів. Завдяки ідеально відпрацьованому графічному інтерфейсу, ця програма надає системним адміністраторам масу варіантів для налаштувань - починаючи від діапазонів для автовизначення і закінчуючи даними протоколу SNMP, необхідними для збору інформації про мережу.

Також вони отримують доступ до даних про технічні характеристики всього обладнання, яке зараз підключено до мережі. Всі звіти, які формуються за допомогою аналізу журналу подій, Observium може представляти у вигляді діаграм і графіків, наочно демонструючи "слабкі" сторони мережі. Ви можете використовувати як демо-версію (яка, виходячи з нашого досвіду, володіє недостатнім набором можливостей), так і платну ліцензію, річна вартість використання якої становить 200 фунтів стерлінгів.

 Плюси  Мінуси
Доступна безкоштовна версія Немає підтримки мобільних пристроїв
"Граничні" сигнали Не проста в установці
Функції автоматичного виявлення Не для невеликих мереж
Доступна для багатьох систем Недоліки безкоштовної версії

 

Nagios

Nagios - це передове рішення для моніторингу, управління яким засновано на веб-інтерфейсі. Він аж ніяк не простий в освоєнні, проте, завдяки своєї досить великої інтернет-співдружності і добре відпрацьованій документації, може бути освоєний за кілька тижнів.

За допомогою Nagios системні адміністратори отримують можливість віддалено регулювати обсяг навантаження на користувальницькі або вищестоящі мережеві ієрархії обладнання (комутатори, маршрутизатори, сервери), стежити за ступенем завантаженості резервів пам'яті в базах даних, стежити за фізичними показниками частин мережевого обладнання (наприклад, температурою материнської плати , згоряння якої є однією з найбільш частих поломок в даній сфері) та ін.

Що стосується виявлення мережевих аномалій, Nagios автоматично відправляє тривожні повідомлення на попередньо встановлену адміністратором адресу - будь то адреса електронної пошти або номер телефону мобільного оператора. Протягом 60-ти днів вам буде доступна безкоштовна демо-версія.

 Плюси  Мінуси
Висока гнучкість Трудомістке налаштування
Корисні шаблони Не для великих організацій
Інтеграція з іншими додатками  

 

PRTG Network Monitor

Програмний компонент PRTG, сумісний з пристроями на базі ОС Windows, призначений для моніторингу мереж. Він не безкоштовний (безкоштовним є лише пробний 30-ти денний період), використовується не тільки для сканування пристроїв, які в даний момент підключені до локальної мережі, а й може послужити відмінним помічником у виявленні мережевих атак.

Серед найкорисніших мережевих сервісів PRTG: інспекція пакетів, аналіз і збереження статистичних даних в базу, перегляд карти мережі в режимі реального часу (також доступна можливість отримання історичних відомостей про поведінку мережі), збір технічних параметрів про пристрої, підключені до мережі, а також аналіз рівня навантаження на мережеве обладнання. Зауважимо, що він дуже зручний у використанні - перш за все, завдяки інтуїтивно зрозумілому графічному інтерфейсу, який відкривається за допомогою будь-якого браузера. У разі необхідності, системний адміністратор може отримати і віддалений доступ до додатка, через веб-сервер.

 Плюси  Мінуси
Безліч функцій Висока ціна
Настроювані панелі Немає окремої бази даних
Гнучкий моніторинг Немає групових сенсорів
Карта мережі  

 

Kismet

Kismet - це корисний open-source додаток для системних адміністраторів, який дозволяє всебічно аналізувати мережевий трафік, виявляти в ньому аномалії, запобігати збої і може бути використаний з системами на базі *NIX/Windows/Cygwin/macOS. Kismet нерідко використовується саме для аналізу бездротових локальних мереж на основі стандарту 802.11b (в тому числі, навіть мереж з прихованим SSID).

За його допомоги ви без зусиль знайдете некоректно сконфігуровані і навіть нелегально працюючі точки доступу (які зловмисники використовують для перехоплення трафіку) та інші приховані пристрої, які можуть бути потенційно "шкідливі" для вашої мережі. Для цих цілей в додатку дуже добре опрацьована можливість виявлення різних типів мережевих атак - як на рівні мережі, так і на рівні каналів зв'язку. Як тільки одна або кілька атак будуть виявлені, системний адміністратор отримає тривожний сигнал і зможе вжити заходів щодо усунення загрози.

 Плюси  Мінуси
Безкоштовна Не проста у використанні
Пакетний сніфер Повільний сканер
Мінімалістичний інтерфейс Важко навчитися

 

WireShark

Безкоштовний open-source аналізатор трафіку WireShark надає своїм користувачам неймовірно широкий функціонал і по праву визнаний зразковим рішенням в області мережевої діагностики. Він ідеально інтегрується з системами на базі *NIX/Windows/macOS.

Замість не дуже добре зрозумілих для новачків веб-інтерфейсів і CLI, в яких потрібно вводити запити на спеціальній програмній мові, дане рішення використовує GUI (хоча, якщо у вас з'явиться необхідність модернізувати набір стандартних можливостей WireShark, ви запросто зможете запрограмувати їх на Lua).

Розгорнувши і налаштувавши його одного разу на своєму сервері, ви отримаєте централізований елемент для моніторингу за найдрібнішими змінами в роботі мережі і мережевих протоколах. Таким чином, ви зможете на ранніх етапах виявляти і ідентифікувати проблеми, що виникають в мережі.

 Плюси  Мінуси
Безкоштовна Не інтуїтивна
Проста в установці Не має мобільної підтримки
Аналізатор пакетів Не для великих компаній
Гнучкий інтерфейс  

 

NeDi

NeDi - це повністю безкоштовне ПЗ, яке сканує мережу за MAC-адресами (також серед припустимих критеріїв пошуку є IP-адреси і DNS) і становить з них власну БД. Для роботи цей програмний продукт використовує веб-інтерфейс.

Таким чином, ви можете в режимі он-лайн спостерігати за всіма фізичними пристроями і їх розташуванням в рамках вашої локальної мережі (фактично, ви знайдете можливість вилучення даних щодо будь-якого мережевого вузла - починаючи від його прошивки і закінчуючи конфігурацією).

Деякі професіонали задіюють NeDi для пошуку пристроїв, які використовуються нелегально (наприклад, вкрадені). Для підключення до комутаторів або маршрутизаторів дане ПЗ використовує протоколи CDP/LLDP. Це дуже корисне, хоча і непросте в освоєнні рішення.

 Плюси  Мінуси
Безкоштовна Тільки для macOS
Безліч можливостей Нелегко встановити
Відмінна карта мережі Важко навчитися

 

Zabbix

Система моніторингу Zabbix - це універсальне рішення для мережевого моніторингу з відкритим кодом, яке може бути налаштоване під окремі мережеві моделі. Здебільшого, воно призначене для систем, які володіють багатосерверною архітектурою (зокрема, Zabbix інтегрується з серверами Linux/FreeBSD/Windows).

Цей додаток дозволяє одночасно керувати сотнями мережевих вузлів, що робить його вкрай ефективним інструментом в організації роботи сисадмінів, які працюють на великомасштабних підприємствах. Для розгортання Zabbix в своїй локальній мережі вам буде потрібно або запустити програмних агентів (демонів), або використовувати SNMP-протокол (або інший протокол для захищеного віддаленого доступу); а для управління доведеться освоїти веб-інтерфейс на PHP.

Крім того, це ПЗ надає повноцінний набір інструментів для відстеження стану апаратної частини мережі. Відзначимо, що для того, щоб повною мірою відчути всі переваги даного рішення, вашому системному адміністратору доведеться мати хоча б базові знання мов Perl або Python (або будь-яких інших мов, які можна спільно використовувати з Zabbix).

 Плюси  Мінуси
Безкоштовна Нема версії для Windows
Проста інсталяція Складний громіздкий інтерфейс
Безліч плагінів Високе навантаження на комп'ютер
Потужні налаштування сповіщень Немає дашбордів

 

10-Страйк: Моніторинг мережі

"Моніторинг мережі" - це програмне рішення на базі веб-інтерфейсу, яке повністю автоматизує всі аспекти мережевої безпеки. З його допомогою системні адміністратори можуть запобігати поширенню по локальній мережі вірусного ПЗ, а також визначати причину виникнення різноманітних технічних несправностей, пов'язаних з розривом кабелів або виходом з ладу окремих одиниць мережевої інфраструктури.

Крім того, дане програмне забезпечення в режимі онлайн виконує моніторинг температури, напруги, місця на дисках і інших параметрів по SNMP і WMI. Серед його недоліків - досить сильне навантаження на ЦП (про що чесно попереджає сам розробник) і висока ціна.

 Плюси  Мінуси
Зручний та простий інтерфейс Відносно дорога
  Вимоглива до системи

 

Total Network Monitor 2

Замикає список Total Network Monitor 2 - вкрай доступне і ефективне програмне рішення для мережевого моніторингу, яке має ідеальний баланс між зручністю (в більшості безкоштовних рішень відсутній GUI) та функціоналом. Одними з основних компонентів TNM 2 є монітори, які виконують перевірки з необхідною вам періодичністю. Вони дозволяють відстежити практично будь-який параметр, починаючи від доступності серверів в мережі і закінчуючи перевіркою стану сервісів.

Показово, що ці об'єкти здатні самостійно усувати первинні наслідки несправностей (тобто, відбувається все це без безпосередньої участі системного адміністратора) - наприклад, перезавантажувати окремі служби або користувальницькі пристрої, активувати антивірус, доповнювати журнал подій новими записами, тощо - в загальному, все те, що від початку системний адміністратор виконував вручну.

Що стосується звітності, то в ній зберігається вся інформація, пов'язана з кожної перевіркою, яка була проведена обраним монітором. Вартість за 1 копію цього додатка становить всього 1900 гривень.

 Плюси  Мінуси
Низька ціна Немає дашбордів
Легко встановити Немає багатопотоковості
Дружній інтерфейс Не оновлюється

 

Як вибрати програму для моніторингу мережі? Підсумки.

Однозначно обрати переможця і назвати кращу програму моніторингу локальної мережі важко. Але ми дотримуємося думки, що Network Olympus має багато переваг та дуже низький поріг входу, адже він не вимагає спеціального навчання для того, щоб почати з ним працювати. Крім того, йому не властиві недоліки open-source рішень, такі як відсутність оновлень і погана сумісність (як з ОС, так і з ТХ пристроїв). Таким чином, завдяки подібному рішенню, ви зможете контролювати всі події, що відбуваються в межах вашої локальної мережі і своєчасно на них реагувати.

03 травня 2021

TNI 5: New Scheduler

Now you can schedule various tasks with maximum flexibility at exactly the time and frequency that suits you.