icon-bg
icon-bg
icon-bg

10 кращих програм для обліку та інвентаризації ПЗ та ліцензій

Практика використання програмного забезпечення для управління програмними активами (Software Asset Management або SAM) стає все більш поширеною. Це пояснюється тим, що такі рішення допомагають суттєво знизити витрати на купівлю чи продовження ліцензій. Точний аналіз використовуваних компанією програм дозволяє зробити керування ліцензіями програмного забезпечення простим та ефективним процесом. Крім того, рішення для SAM відстежують дати закінчення терміну дії ліцензій та ключів, права на використання, сертифікати, угоди, договори та бухгалтерські документи.

Для більшості компаній, ліцензування ПЗ – це дорогий, але потрібний робочий момент. Завдяки застосуванню систем для інвентаризації та обліку ПЗ та ліцензій, можна суттєво скоротити витрати, позбувшись непотрібних програм, планувати закупівлю та завжди мати під рукою актуальні дані про все програмне забезпечення, встановлене в корпоративній мережі.

Нижче, детально розглянемо найпоширеніші утиліти для обліку програмного забезпечення в мережах, доступні на ринку в 2024 році.

Total Network Inventory 6 Професійна

Незамінне рішення для будь-якого бізнесу. «Перетворює хаос на лад» - саме такий підхід збережено в основі роботи цієї програми. TNI сканує всі комп'ютери в мережі, збирає інформацію про встановлені програми на Windows і MacOS, а також ліцензійні ключі Windows, MS Office, Adobe, AutoCAD, Autodesk та інші. Ви можете вказати дату покупки ліцензій, дату закінчення терміну, тип ліцензування тощо.

Також, можна налаштувати модель ліцензування, вказавши на скільки установок розрахована та чи інша ліцензія, скільки ключів взагалі існує, додати робочі документи, ліцезійні угоди, документи про закупівлю, інші необхідні файли.

Ліцензійний статус підтримується в актуальному стані та відображає будь-які зміни. Доступна також інвентаризація ПЗ з оформленням докладних звітів та інші корисні функції:

 • вбудована база програм;
 • відстеження установок ПЗ;
 • відстеження ліцензійного статусу;
 • поєднання різних версій одних програм тощо.

Вартість ліцензії починається від 1800 грн. за ліцензію на 25 пристроїв.

 

Alloy Software Asset Management

Серед головних переваг утиліти - зниження витрат на ліцензовані продукти, сучасний GUI, а також інвентаризація мережі. Вбудований менеджер ліцензій дозволяє скоротити кількість дублюючих програмних продуктів, що виконують практично ті ж функції, та замінити їх іншими утилітами, без шкоди для роботи.

Можливості програми:

 • автоматичне визначення ключів встановлення програмних активів та серійних номерів;
 • перетворення виявлених невідповідностей ліцензій, об'єднання дублікатів;
 • зберігання інформації про всі проскановані програмні продукти в одній базі даних та інше.

Загалом, Alloy Software має базові характеристики аналогічних програм для управління ліцензіями, проте існує підтримка складних ліцензій і розрахунок за деякими з них.

Вартість ліцензії починається від $70 на місяць за ліцензію на 500 пристроїв.

 

Docusnap

Ще одна утиліта для інвентаризації програмного забезпечення, головною особливістю якої є відображення звітів у вигляді діаграм.

Стандартний набір функцій включає докладний системний звіт про стан і характеристики робочого комп'ютера, мережевих адаптерів і серверів.

А також наступні можливості:

 • аудит ліцензій ПЗ;
 • наявність вбудованого веб-клієнта для доступу до даних на мобільних пристроях та планшетах;
 • можливість експорту отриманої інформації до MS Office та Visio для подальшої обробки;
 • зберігання та організація ліцензійних контрактів в одному місці;
 • своєчасне оновлення ліцензійних ключів тощо.

Також, Docusnap може регулярно надсилати електронною поштою важливі звіти.

Вартість ліцензії: від €614 за ліцензію на 50 пристроїв з підтримкою на 1 рік.

 

LOGINventory

Достатньо потужний програмний комплекс з широким арсеналом вбудованих функцій. Можна зберігати різні типи ліцензій, наприклад, ліцензії пула, ліцензії на обладнання, десктопні ліцензії, ліцензії користувача, ліцензії на підписку або ліцензії на обслуговування. Для всіх ключів можуть бути збережені додаткові відомості, такі як дата закінчення терміну підтримки, ціна покупки, річні витрати, менеджер ліцензій, а також інші відомості, які будуть важливими для адміністратора або менеджера.

Серед інших можливостей:

 • управління ліцензіями програмного забезпечення, у тому числі хмарних підписок;
 • автоматизація процесу керування ліцензіями: надсилання на пошту важливих повідомлень, надсилання звітів в автоматичному режимі тощо;
 • побудова детальних звітів та інформативних діаграм.

Вартість ліцензії на 100 пристроїв стартує з €1120. Оновлення надаються протягом року.

 

ManageEngine ServiceDesk Plus

Продукт від Manageengine – «важкоатлет» серед своїх побратимів. Має досить велику кількість вбудованих модулів та можливостей, але, одночасно з цим, дуже складний в освоєнні та підійде лише підготовленим користувачам.

Деякі робочі поля та вкладки потрібно заповнювати самостійно, що безпосередньо впливає на швидкодію. Проте цей програмний комплекс управління ліцензіями дозволяє:

 • виділяти типи ліцензій (індивідуальна, корпоративна, для ПК тощо), оновлювати та знижувати рівень існуючих ліцензій на програмне забезпечення;
 • створювати та керувати пакетними ліцензіями для аналогічного ПЗ від Microsoft та Adobe;
 • фільтрувати софт по різних ділянках, щоб спростити розподіл ліцензій та відстеження.

Фірма-розробник має ще один модуль подібної програми, ManageEngine Desktop Central, який позиціонується як інструмент для інвентаризації ПЗ для Windows, Mac і Linux. Що стосується його можливостей у контексті управління програмними активами, то тут вони реалізовані набагато слабше, ніж у ServiceDesk Plus.

Важливим нюансом, а для деяких це стане недоліком, є висока вартість Manageengine.

 

Microsoft Endpoint Configuration Manager

Потужний інструмент компанії Microsoft, важливим акцентом якого є безпека. Надає можливість захисту пристроїв від загроз за допомогою технології Microsoft Zero Trust. У свою чергу застосування хмарної телеметрії Microsoft 365 дозволить скористатися всіма перевагами для модернізації взаємодії з кінцевим користувачем, тим самим забезпечивши максимальне повернення вкладених інвестицій.

Це ПЗ - ідеальний вибір для організацій, які базують свою роботу на застосуванні хмарних технологій. Крім безпеки, розробники гарантують швидке розгортання системи та легке керування всіма користувачами, додатками та пристроями без порушення будь-яких існуючих внутрішніх процесів. Управління ліцензіями програмного забезпечення здійснюється для всіх кінцевих точок завдяки комплексному управлінню Windows 10.

Варто зазначити, що для ефективного використання цієї програми у своїй організації, власнику знадобиться розширити штат співробітників, адже для роботи з Endpoint Configuration Manage знадобиться повноцінний співробітник на фултайм.

10-Страйк: Інвентаризація комп'ютерів Pro

Загалом програма має непоганий функціонал, але трохи застарілий інтерфейс, що навіює ностальгію за Windows XP. Незважаючи на цю особливість, користується попитом серед багатьох підприємств.

10-Strike Pro дозволяє керувати ліцензіями програмного забезпечення за допомогою створення докладного звіту про інстальоване ПЗ та наявність ліцензійних ключів.

Надає наступні можливості своїм користувачам:

 • управління ліцензіями програмного забезпечення: створює докладний звіт про інстальоване ПЗ, стан ключів, знаходить заборонений та неліцензований софт;
 • інвентаризація та облік технічного парку;
 • здійснює контроль за важливими показниками стану обладнання, а також зміною їхньої конфігурації;
 • створює звіти та експорт інвентарних даних;
 • знаходить заборонений та неліцензований софт;
 • включений довідник на 100+ тисяч програм у Pro-версії програми.

Вартість ліцензії починається від 2600 грн. за ліцензію на 50 пристроїв.

Network Inventory Advisor

Ця програма в основному призначена для інвентаризації апаратного забезпечення, проте, має і базові вункції для аудиту ПЗ.

Функціонал SAM представлений обмеженим набором можливостей, проте, підійде для невеликих організацій, які не мають жорстких вимог у питаннях аудиту..

Можливості утиліти:

 • керування активами ПЗ: інвентаризація та аудит відповідності ліцензій, збирання та керування ключами активації, сканування мережі та виведення звіту про встановлене ПЗ;
 • інвентаризація обладнання: віддалене сканування життєво важливих показників, контроль оновлень, виведення заводської інформації на запит, експертний аудит технічного парку організації;
 • керування ліцензіями на програмне забезпечення: NIA віддалено збирає ліцензійну інформацію деяких постачальників програмного забезпечення, включаючи Microsoft, Adobe тощо.

З недоліків – слабкий набір функцій та застарілий інтерфейс.

Оновлення в рамках старшої версії доступні безкоштовно. Вартість ліцензії починається від $89.00 (USD) за ліцензію на 25 пристроїв.

ServiceNow IT Asset Management

Відмінна SAM утиліта для відстеження та керування ліцензіями на програмне забезпечення в масштабі підприємства з єдиної платформи. Головною особливістю програми є масштабованість під потреби певної організації. Для великих вендорів доступні окремі робочі профілі.

Завдання, які виконує ServiceNow IT Asset Management:

 • менеджер ліцензій для використання та оптимізації інженерних та спеціалізованих додатків;
 • пакети видавця: можливість перевірки відповідності ліцензій та оптимізація позицій для складних видавців;
 • формування списків обмеженого ПЗ;
 • використання безстрокових ліцензій у загальнодоступних хмарних середовищах;
 • облік програмного забезпечення за місцезнаходженням, постачальником, продуктами та людьми;
 • сертифікація FeedRAMP для забезпечення безпеки центру обробки даних;
 • підтримка постачальника керованих послуг: надання розміщених SAM послуг корпоративним клієнтам за допомогою безпечних доменів.

Spiceworks

Безкоштовна програма зі стандартними функціями, що дозволяє структурувати інформацію про мережу організації.

Spiceworks дозволяє провести інвентаризацію програмного забезпечення (ПЗ), аудит обладнання (аналіз усієї техніки з детальним звітом по кожній одиниці), створювати звіти, що настроюються, і експортувати їх у будь-який зручний час, збирати і зберігати ключі активацій Microsoft, а також, відстежувати неполадки в мережі.

Окремо представлені функції використання та налаштування контрактів. Мінусом програми є те, що деякі дані потрібно вводити вручну, відповідно заповнювати поля самостійно. Відсутня технічна підтримка від розробників, і є реклама.

Total Network Inventory 6 Стандартна

Полегшений варіант TNI Pro, для тих, кому досить просто інвентаризувати все встановлене в мережі програмне забезпечення без поглибленої роботи з ліцензіями.

Ця версія дозволяє: будувати звіти про встановлене програмне забезпечення, відстежувати зміни, планувати виконання цих завдань за розкладом тощо.

Важлива особливість, яка заощадить час - вбудована база популярних програм. Вона розсортує все знайдене програмне забезпечення в мережі на категорії, модель розповсюдження, підбере іконку програми, і автоматично об'єднає всі популярні пакети та версії одного і того ж програмного забезпечення в один запис.

Вартість ліцензії починається від 1200 грн. за ліцензію на 25 пристроїв.

 

У цьому огляді ми розглянули найпопулярніші та найефективніші програмні рішення, які дозволяють провести облік програм, встановлених на робочі комп'ютери або сервери, провести грамотний аудит мережі, а також виконати інвентаризацію обладнання в найкоротші терміни.

27 лютого 2024

Total Network Inventory 6.2: the beginning of big changes!

TNI has now the ability to work with SQL servers, which will make the program a full-fledged reliable multi-user product.

08 червня 2023

TNI 6.1: New interface and functionalities for Data transfer mode

We have significantly redesigned the mechanism and interface of the "Data Transfer" window based on your feedback to the support team.